Jak rozpoznać oraz pielęgnować cerę tłustą, mieszaną i suchą?

Generalnie rzecz ujmując typ skóry jest to genetycznie uwarunkowany podstawowy stan skóry, a prawidłowe jego rozpoznanie pozwoli na dobranie do niego właściwej pielęgnacji. Zacznijmy od tego, że skórę możemy podzielić cerę wrażliwą, normalną, mieszaną, suchą, tłustą oraz różne ich kombinacje. Poza uwarunkowaniem genetycznym na stan naszej skóry mają wpływ także czynniki zewnętrzne. Mało tego czynniki zewnętrzne oddziałują na skórę na tyle silnie, że zdarza się, że w ciągu życia całkowicie zmienia ona swój stan. Zazwyczaj cerę oceniamy na podstawie dwóch zmiennych: wody wydzielanej przez gruczoły potowe oraz poziomu tłuszczu produkowanego przez gruczoły łojowe.

Musisz wiedzieć, że określenie typu skóry to tak naprawdę podstawa wyboru odpowiednich kosmetyków oraz rodzaju pielęgnacji. Możemy spróbować ocenić naszą skórę samodzielnie, w tym celu powinniśmy obserwować naszą skórę, to jak się zachowuje po zastosowaniu wody z mydłem, po użyciu tłustego kremu, po zastosowaniu mleczka kosmetycznego czy przed wieczornym demakijażem. Bardzo istotne jest także to, jak skóra reaguje na zmiany atmosferyczne, takie jak słońce, wiatr czy suche powietrze. W przypadku, gdy jednak nie potrafimy określić czy typu naszej cery to możemy zgłosić się do lekarza czy też kosmetyczki, którzy na podstawie wywiadu, analizy wizualnej oraz dotykowej pomogą znaleźć nam odpowiedź.
Zaczniemy od krótkiego opisu cery normalnej – jest ona gładka, miękka, dobrze ukrwiona oraz elastyczna. Cechuje ją brak zmarszczek i niedoskonałości oraz niewielki pory, jest ona właściwie natłuszczona oraz nawilżona. Zwykle występuje ona tylko u dzieci przed okresem dojrzewania, w miarę starzenia się skóra normalna staje się coraz bardziej sucha. Do pielęgnacji cery normalnej dobrze sprawdzają się mydła przetłuszczone oraz klasyczne mydła dla dzieci.

Co do cery tłustej to skóra z nadmierną produkcją sebum, czyli łojotokiem. Cechuje ją połysk i świecenie oraz obecność rozszerzonych, widocznych porów. Generalnie tłusta cera jest grubsza, przez co naczynia krwionośne są często mniej widoczne, ma ona też skłonność do zatykania porów i różnych form trądziku. Podstawą pielęgnacji tego rodzaju skóry jest oczyszczanie, nawilżanie oraz złuszczanie. Powinna ona bazować na kremach, które zawierają składniki mineralne, takie jak kaolin, talk, skrobia, pochodne cynku i miedzi, wybierajmy kosmetyki oil free, to znaczy pozbawione tłustych składników, a raz na tydzień używajmy peeling. Oprócz tego nie powinniśmy agresywnie odtłuszczać skóry – kosmetyki na bazie alkoholu podrażniają skórę i przyśpieszają wytwarzanie łoju w skórze, skórę tłustą należy oczyszczać preparatami o odczynie lekko kwaśnym albo neutralnym. 

 

Powiązane artykuły

Kontakt
E-mail: kontakt@kaims.pl
O nas

Na naszej stronie znajdziesz ciekawostki i porady o kosmetykach, dzięki którym twoja skóry będzie wyglądać świeżo. Zapraszamy do czytania

Zaprzyjaźnione firmy

internetowa apteka