Cera wrażliwa. Podstawy pielęgnacji wrażliwej skóry

Jak sama nazwa wskazuj cera wrażliwa jest niesamowicie wymagająca i dlatego bardzo trudna w pielęgnacji. Niezwykle trudno jest znaleźć czynnik, który jej szkodzi, lecz, gdy właściwie o nią zadbamy to możemy zmniejszyć jej skłonność do podrażnień oraz znacząco poprawić jej stan.

Generalnie rzecz ujmując cera wrażliwa jest to zdecydowanie najtrudniejszy typ skóry, który można porównać do kapryśnej kobiety – jest humorzasta oraz wymagająca, mało co jej pasuje oraz nigdy nie wiadomo jak zareaguje. Powinieneś wiedzieć, że dermatolodzy definiują ją jako skórę, która w nadmierny sposób reaguje na różnego rodzaju czynniki, jednak to, jakie to czynniki oraz jaka reakcja jest bardzo, a to bardzo indywidualne.

Wiele osób na pewno teraz zadaje sobie pytanie po czym możemy rozpoznać cerę wrażliwą? Otóż objawy wrażliwości możemy podzielić na obiektywne, czyli takie, które widać gołym okiem oraz na subiektywne, czyli takie, które właścicielka tego typu cery odczuwa, ale jeśli o nich nikomu nie powie to nikt inny ich nie dostrzeże. Jeżeli chodzi o obiektywne objawy to zaliczamy do nich zaczerwienienie, suchość, obrzęk czy też łuszczenie się, natomiast do subiektywnych należą uczucie swędzenia, mrowienia, kłucia, pieczenia albo nadmiernego ściągnięcia. Warto zwrócić uwagę, że u jednej osoby te odczucia mogą być bardzo słabe, a u innej mocno odczuwalne, ponieważ ma to związek z ilością znajdujących się w skórze receptorów, które przesyłają do mózgu sygnały informujące o toczącym się procesie zapalnym. Wedle klasyfikacji CERIES (Epidermal and Sensory Research and Investigation Center od CHANEL) możemy wyróżnić cztery typy cery wrażliwej.

Pierwszy typ cery wrażliwej jest to rumień, którego przyczyną może być picie alkoholu, dieta, nagła zmiana temperatury, stres czy bardzo często emocje. Drugi typ cery charakteryzuje się tym, że poza rumieńcem pojawia się także uczucie ściągnięcia, łuszczenia się skóry, które jest reakcją na niekorzystne warunki klimatyczne, między innymi także na klimatyzację. Jeżeli chodzi o trzeci typ cery wrażliwej wyróżnia się ono w postaci nagłego zaczerwienienia, uczucia ściągnięcia skóry oraz mrowienia, które pojawia się tuż po użyciu jakiegoś kosmetyku. Ostatni typ cery wrażliwej, czwarty objawia się jako zaczerwienienie skóry powiązane z menstruacja.

Skąd bierze się pieczenie skóry przy wrażliwej cerze? No cóż, generalnie nadmierna wrażliwość skóry jest uwarunkowana genetycznie, lecz związana jest także z konkretnymi chorobami, jak na przykład łojotokowe lub atopowe zapalenie czy trądzik różowaty (sprawdź: kosmetyki do skóry atopowej), co ma związek z defektami w budowie naskórka lub nawet jego uszkodzeniem. Nierzadko zdarza się także, że skóra dotąd wydawałoby się zdrowa nagle uwrażliwia się, a więc reaguje patologicznie na to, co wcześniej nigdy jej nie szkodziło. 

 

Powiązane artykuły

Kontakt
E-mail: kontakt@kaims.pl
O nas

Na naszej stronie znajdziesz ciekawostki i porady o kosmetykach, dzięki którym twoja skóry będzie wyglądać świeżo. Zapraszamy do czytania

Zaprzyjaźnione firmy

internetowa apteka